مقاومت در برابر آب

best-waterproof-watch-featured

مفهوم مقاوم در برابر آب (Water Resistant ) چیست؟

یک ساعت که به عنوان ساعت مقاوم در برابر آب برچسب خورده است و دارای نشانه ی حک شده ای نمی باشد به این معناست که؛ مقاوم در برابر ترشح آب هایی است که به صورت اتفاقی روی ساعت ریخته می شوند، این نوع ساعت برای برخورد زیاد با آب مناسب نیست.

راه های زیادی برای ایجاد مقاومت یک ساعت در برابر آب وجود دارد:
همه ی این ساعت ها از یک حلقه ی “O” شکل یا واشر پلاستیکی برای مهر و موم کردن درب پشت، دسته کوک و پمپ‌های ساعت استفاده می کنند، بعضی از انواع این ساعت درب پشتی آن به بدنه پیچ می شود و سطح مقاوتری را در برابر نفوذ آب ایجاد می کند. بعضی از دسته کوک ها نیز به داخل بدنه ساعت پیچ می شود که مقاومت زیادی ایجاد می شود.

 

نکات مهم و دانستنی:

در همه ساعت‌های مقاوم در برابر آب واشر‌های حلقه‌ای از جنس لاستیک و مشابه آن به کار رفته و برای مراقبت بیشتر ، بهتر است از نزدیک کردن ساعت خود به حرارت غیر معمول خوداری کنید!
توصیه ایران تایمر به شما این است که در دریا و مکانهایی که تغییرات آب و هوایی محسوسی دارد از ساعت ضد آب خود در حالتی که دسته کوک آن داخل قرار دارد استفاده کنید و آن را در معرض برخورد با آب قرار دهید.
جکوزی ، سونای خشک و بخار ، قرار گرفتن ساعت در زیر تابش مستقیم خورشید، باعث از بین رفتن مقاومت ساعتتان خواهد شد.

تفسیر اصطلاحات کاربردی مربوط به مقاومت در برابر آب:

 

  • هر 10 متر برابر است با : 1بار یا 1 اتمسفر فشار هوا است
  • Water Resistance : مقاومت در برابر آب تا 50 متر (جهت استفاده عادی و معمولی آب)
  • Waterproof : ضد آب و از 50 متر به بالا ( برای استفاده کاربردی تر)
  • مقاوم در برابر آب (Water Resistance ) : مقاوم در برابر مرطوب شدن ساعت به طور اتفاقی از قبیل؛ باران ، عرق کردن و دیگر موارد
  • مقاوم در برابر آب 30 متر: این ساعت در برابر مرطوب شدن و قوطه ور شدن در آب مقاوم است اما برای شنا کردن مناسب نیست.
  • مقاوم در برابر آب 50 متر : در برابر مرطوب شدن و همچنین شنا کردن در آب های کم عمق مناسب است.
  • مقاوم در آب 100 متر: این ساعت برای شنا در عمق کم استخر مناسب است.
  • مقاوم در برابر آب 200 متر: از این ساعت می توان برای غواصی تا عمق کم و شیرجه استفاده کرد.
  • مقاوم در آب 200 متر به بالا: از این ساعت ها می توان برای غواصی در دریا با عمق زیاد استفاده کرد.

کرنوگراف

Flyback

تعریف کرنوگراف:

ساعتی خریده اید که یکی از مزیت های آن کرنوگراف است. این به چه معنا می‌باشد؟ در چه مواقعی می‌توان از آن استفاده کرد؟
در معنای لغتی به ابزاری که بتواند فواصل زمانی را اندازه گیری کند؛ گفته می‌شود یا به بیان ساده تر این که، دستگاه آنالوگی که بتواند زمان مشخصی را اندازه گیری کند. این خصوصیت در ساعت‌های دیجیتال نیز وجود دارد که آن را تایمر (timer) می نامند. حتما شما قبلا این ساعت‌ها را دیده اید. امروزه استفاده از این مدل ساعت مچی (کرنوگراف) رونق یافته. اما ساعت‌های کرنوگراف بیشترکاربرد ورزشی داشته و به دلیل زیبایی عقربه های زیاد، از جذابیت بیشتری برخوردارند.

ساعت‌های کرنوگراف در حساسیت‌های مختلفی عرضه می‌شوند، این حساسیت به اندازه گیری دهم ثانیه و یا حتی صدم ثانیه نیز می‌رسد. متداول ترین این ساعت‌ها از حساسیت 1/4 ثانیه و 1/10 و 1/60 ثانیه دارا اند. برای زمان دقیقه، نیز محدودیتهایی وجود دارد که انواع مختلفی دارد، هر چه حساسیت و دقت این ضرایب کمتر باشد، ساعت مچی از تکنولوژی پیشرفته تری برخوردار است.
ساعتهای کرنوگراف معمولا سه عقربه ای هستند و با دو دکمه فشاری کنترل می‌شوند، برای تنظیم عقربه های کرنوگراف از تاج ساعت (دسته کوک) و این دو دکمه فشاری استفاده می‌شود.
در شکل زیر یک صفحه ساعت معمولی کرنوگراف را ملاحظه می‌کنید، قسمتهای مربوط به سیستم نمایش زمان کرنوگراف، هایلایت شده است.

همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید، دقت این ساعت کورنو گراف 1/10 ثانیه است.

طرز استفاده

در حالت معمولی برای اندازه گیری زمان ابتدا دکمه A را فشار دهید تا کرنوگراف شروع به حرکت کند، برای توقف مجدد، دکمه A را فشار دهید؛ نمایش دهنده ثانیه، کمتر از 1/10 ثانیه و نمایش دهنده 60 ثانیه ، ثانیه های گذشته و نمایش دهند 30 دقیقه ، دقیقه های گذشته (تا 30 دقیقه) را به نمایش می‌گذارند. برای ادامه ثبت زمان مجددا این کار را انجام دهید، در پایان برای صفر کردن کرنوگراف دکمه B را فشاردهید.

برای درک بهتر به عکس رو به رو دقت کنید.

زمان نمایش داده شده 5 دقیقه 4 ثانیه 6 دهم ثانیه

توجه: ساعت‌های کرنوگراف با توجه به نوع موتور عملکردهای متفاوتی دارند. اندازه گیری میانگین چندین کورنومتر از جمله این عملکردها است.

ساعت‌های کرنوگراف دیگری نیز وجود دارند که قادر به اندازه گیری زمانهای بیشتر از 30 دقیقه هستند. این ساعتها برای نمایش هر60 دقیقه از عقربه دیگری استفاده می‌کنند. دقت و حساسیت این ساعتها به نوع موتور و کسر از ثانیه متفاوت می باشد از متداول ترین این سیستم ها میتوان به موتور روبرو اشاره کرد.

زمان نمایش داده شده 1 ساعت 20 دقیقه 10 ثانیه 0.6 ثانیه

علت استفاده از کرنوگراف چیست؟

فروشنده می گوید: «از کرونوگراف خود چه استفاده ای می خواهید بکنید؟» مشتری پاسخ می دهد: « استفاده؟! بهش فکر نکرده بودم»

1. ساعت کرونوگراف فقط برای فهمیدن ساعت نیست، بلکه قابلیت های عملی دیگر نیز به شما ارائه می دهد. اندازه گیری زمان آشپزی، میزان پیاده روی و دویدن، دوچرخه سواری، نرمش، قرارهای کاری و کاربردهای دیگر دارد. برای مثال با کرونوگراف شما می توانید بفهمید تعویض روغن سریع خودروی شما چند دقیقه طول می کشد؟ البته این کار را هم می توانید بکنید؛ موقعی که همسر شما می گوید پنج دقیقه طول می کشد تا حاضر شوم، کرونوگراف خود را فعال کنید، که البته این کار را نکنید بهتر است!!!!:)


2. خوانا بودن :
اینکه نمایشگر شما به راحتی قابل خواندن باشد، امروزه با وجود طراحی های پیچیده ی کرنوگراف به راحتی به دست نمی آید. تولیدکنندگان تمام تلاش خود را می کنند تا ضمن شکیل بودن طراحی ساعت ها، نمایشگرهای آن ها به راحتی قابل خواندن باشد.البته همه ی آن ها هم موفق نمی شوند پس به خوانا بودن نمایشگر کرونوگراف توجه کنید


3. قطعات داخلی و طراحی های ظاهری :
وقتی بحث روند طراحی ساعت های کرنوگراف به میان می آید، خاص پسندان ساعت های ترکیبی را به مدولار ترجیح می دهند به این دلیل که در مدل های ترکیبی، همه ی اجزاء مورد نیاز به کار گرفته می شوند و به این دلیل بسیار حائز اهمیت است که کرونوگراف ممکن است عملیات پیچیده و سنگینی را طلب کند که شارژ زیادی هم نیاز داشته باشد.


4. ترمز دستی قطار کرنوگراف را چگونه می توان کشید؟
حالتی را تصور کنید که شما می توانید شروع مجدد کرونوگراف خود را درست در زمانیکه در حال اجراست، فعال کنید. اصطلاح « ایست قطار» اینجا به ذهن می آید برای جلوگیری از این اتفاق ناگوار، تولیدکنندگان کرنوگراف با طراحی کلیدهای فشاری فعال کرده اند همانطور که انتظار دارید، این عملیات به حالت ها و منو های مختلف طراحی شده است که در موقع خرید باید به این نکته هم توجه کنید.


5. نیاز به سرعت : همواره یک رابطه مستقیم بین فرکانس حرکت و سایز نوسانات یک ثانیه وجود دارد؛ هرچه فرکانس بالاتر باشد، نوسانات کم تر است بنابراین از آنجاییکه میانگین فرکانس حرکت ساعت مچی ها در طی زمان افزایش پیدا کرده، کرونوگرافهایی تولید شده، براساس این تغییرات می تواند نوسانات کوچکتر و کمتر از ثانیه را اندازه بگیرد. مرسوم ترین فرکانس حرکت ساعت های مدرن مکانیکی 28800vph است؛ این ساعت می تواند یک هشتم ثانیه را اندازه بگیرد در حالیکه یک ساعت با فرکانس 18000 vph قادر است رویداد هایی در یک پنجم ثانیه را اندازه بگیرد.


تعریف کرنومتر:

اصطلاح کرنومتر اغلب به طور اشتباه به یک ابزار در ساعت ها اطلاق می شود ، که با فشار دادن یک دکمه می توانند مدت زمان یک رویداد را اندازه گیری کنند. این ابزار در واقع یک کرنوگراف یا کرنوسکاپ (زمان سنج ) می باشد. البته ممکن است ساعتی که گواهی کرنومتر را داشته باشد، علارقم معیارهای تعیین شده این استاندارد ، دارای این ابزار نیز باشد.

موئسسه COSC در قوانین فنی اش برای تأیید یک ساعت دارای یک شرط اضافی ، یعنی نمایش دائمی ثانیه می باشد.

یک ساعت کرنومتر به شرح زیر تعریف می شود:کرنومتر یک ساعت مچی با دقت بالاست که قادر به نمایش ثانیه می باشد که این ساعت در طی چندین روز در موقعیت های مختلف و دما حرارت های مختلف توسط یک شخص رسمی از COSC آزمایش شده است.
هر کرنومتر منحصر به فرد است با یک عدد حکاکی شده بر روی بدنه موتور آن ساعت شناخته می شود و همچنین آن ساعت دارای یک شماره گواهی است که توسط COSC به آن داده شده است.
هر موتور به صورت جداگانه در طی چند روز متوالی در 5 موقعیت و 3 دما حرارت مختلف مورد آزمایش قرار می گیرد. یعنی هر ساعتی که به آن لقب “کرنومتر” داده شده باشد دارای یک موتور گواهی شده می باشد.

کرنومتر مکانیکی

کرنومتر مکانیکی : استاندارد ایزو 3159 یک ساعت مچی – کرنومتر را با یک تعادل نوسان ساز (Spring Balance Oscillator) تعریف می کند. فقط موتورهایی که دارای دقت تعریف شده در استاندارد ایزو 3159 هستند ، می توانند گواهی رسمی کرنومتر را دریافت کنند. این موتورها برای 16 روز متوالی با توجه به جدول آزمایش ها مورد آزمایش قرار می گیرند.

همه روزها حتی شنبه و یک شنبه ها ، موتورها سنجیده شده و دوباره کوک می شوند.

بر اساس آزمایش ها ، 7 معیار مجزا مورد محاسبه قرار می گیرند.

اگر همه ی معیارها به اندازه لازم باشند، موتور ساعت ” گواهی کرنومتر” را دریافت می کند.

کرنومتر کوآرتز (Quartz Chronometer):

کرنومتر کوآرتز (Quartz Chornometer) : در زمان گذشته هیچ استاندارد بین المللی برای ساعت های الکترونیکی کوآرتز صادر نشده بود.
بر اساس استاندارد ایزو 3159 ، موئسسه COSC یک مجموعه آزمایشات قابل اجرا را برای ساعت های کرنومتر کوآرتز صادر کرد که بتواند کارایی آنها را همانند ساعت های کرنومتر مکانیکی کنترل کند.
با توجه به خصوصیت های تکنیکی ویژه ی این ساعت ها ، COSC آزمایش ها و مقررات درستی عملکرد را برای این ساعت ها تغییر داد.
این امر برای توسعه ویژگی موتورهای کوآرتز به کار رفت ، تا اینکه موتور این ساعت ها از مقررات جدید برخوردار شوند.
برای این ساعت ها ، مجهز شدن به یک سیستم الکترونیکی که جبران کننده ی تغییرات تناوت در دما حرارت های مختلف می باشد اجباری شد.
یک ساعت کوآرتز کورنومتر نسل جدید 10 برابر دقیق تر از یک ساعت کوآرتز سنتی می باشد. علاوه بر این ، این ساعت ها یک محصول منحصر به فردی هستند که در یک مقیاس کوچک تر تولید شده اند.

یک ساعت کورنومتر کوآرتز در طی 11 روز ، در یک موقعییت و 3 دما حرارت مختلف همان طور که در شکل رو به رو نشان داده شده ، مورد آزمایش قرار می گیرند.

نگهداری ساعت

Rolex-56999-1289

چه عواملی باعث کوتاه شدن عمر ساعت شما می شود:

ضربه: تا حد امکان سعی کنید که از ضربات ناشی مانند پرت شدن و افتادن ساعت بر روی سطوح سفت جلوگیری کنید ; اگر بر اثر ورزش هایی مانند تنیس یا گلف یا دوییدن مشکلی برای ساعت به وجود نمی آورد اما بعضی از ساعت ها به این نوع حرکت ها نیز حساس هستند. برای اطلاعات بیشتر با نمایندگی برند ساعت خود در ایران تماس بگیرید و از حساسیت ساعت های خود نسبت به ضربه اطلاع کسب کنید

عرق بدن: عرق بدن بر روی ساعت‌های ورزشی هیچ اثری ندارد اما در مورد ساعت‌های کلاسیک و بند چرمی، عرق زیاد مخرب است و بایدآن را پاک کنید.

تاثیرات دما برروی ساعت: ساعت هایی که دارای باطری هستند (کوارتز) خیلی کمتر از ساعت های اتوماتیک تحت تاثیر دمای هوا قرار می‌گیرند. ساعت های کوکی و اتوماتیک باید هر هشت ساعت شارژ شوند. دمای محیط بین 10 تا 35 درجه سانتیگراد مناسب است. اگر در طول زمستان ساعت خود را از مچ دستتان باز کنید و در دمای زیر 10 درجه نگه دارید، دیگر ساعت شما زمان را دقیق نشان نمی‌دهد. اگر ساعت در دمای کمتر از منفی 10 درجه سانتیگراد یا بالای 60 درجه سانتیگراد، در محیط بیرون باشد در این صورت ساعت از کار می افتد.
در ساعت های دیجیتال از کریستال مایع برای صفحه نمایش استفاده می‌شود که این مایع در دمای زیر نقطه انجماد به خوبی پاسخگو نیست و در دماهای بالا نیز تاریک می‌شود (ساعت‌های اسپرت مخصوص کوه نوردی و … در این شرایط به خوبی کار خواهند کرد)

عمر باطری: در دمای بالای 40 درجه سانتیگراد کاهش چشمگیری پیدا می‌کند، و حتی ممکن است از باطری مایعی ترشح شود.

عوامل شیمیایی: مواد شیمیایی از جمله گازها، جیوه و … ممکن است رنگ قاب، بدنه، بند و قسمت های فلزی ساعت را تغییر دهند ازساعت خود در مقابل عوامل ذکر شده محافظت کنید.

رنگ قاب یا بند ساعت: برای رنگ کردن بدنه ساعت از دو تکنولوژی متفاوت با کیفیت‌های مختلف استفاده می‌شود. آبکاری و رنگ پی وی دی PVD برای ماندگاری بیشتر از برخورد مواد شیمیایی، مواد شوینده، عطر و ادکلن و کلیه حلالها دور نگهدارید و در صورت برخورد با این مواد با آب بشویید (البته بند چرمی را باید سریعا خشک کنید که صدمه کمتری ببیند) در این نوع آبکاری‌ها رنگ مسی و یا رزگلد زودتر صدمه می بیند. در مورد این رنگ بیشتر باید دقت شود.

چگونگی مراقبت از قاب و بند ساعت

برای تمیز کردن بند های استیل ، بهتر است یک مسواک آغشته به مقداری صابون را به آرامی بر روی قسمت های کثیف بکشید و با دقت زیر آب ببرید سپس با دستمال نمدار آن را تمیز کنید. فقط توجه داشته باشید، اگر ساعتتان ضد آب نیست، آن را مستقیما زیر فشار آب نگیرید، تا مشکلی برای آن پیش نیاید. قاب ساعت باید با پارچه نرم مرطوبی تمیز شده و سپس به دقت خشک شود.

نکات لازم جهت نگهداری از ساعت های بند چرمی:

اگر بند چرمی ساعتتان با عرق دست مرطوب شده، آن را به آرامی با پارچه ای لطیف تمیز کرده همچنین چرم را خیلی محکم دور مچتان نبندید و سعی کنید تماس مستقیم با آب نداشته باشد.
توجه داشته باشید که وقتی عرق دست روی بند چرمی است، آن را در جعبه ساعتتان قرار ندهید و سعی کنید درفضای بسته قرار نگیرد.
برای جلوگیری از بین رفتن رنگ و جنس بند ساعت سعی کنید آن را در معرض مستقیم نور ، عطر و یا فرآورده های نفتی قرار ندهید.
جهت محافظت از خط و خش بر روی بدنه ی آن در مواقع انجام کار سنگین فیزیکی ساعت را از دستتان در بیاورید تا درصد احتمال خراشیدگی و ضربه آن کمتر باشد.

میدان مغناطیسی بر روی ساعت چه تأثیراتی دارند:

میدان مغناطیسی برروی ساعت های دیجیتال تاثیر به سزایی نمی گذارد ولی بر روی ساعت های مکانیکی و باطری دار؛ که توسط موتور کوچک الکتریکی یا کوکی عقربه ها را به حرکت در می آورند، ممکن است تاثیرات قابل توجهی بگذارد اما هنگامی که از آن منبع میدان مغناطیسی دور می‌شود با تنظیم مجدد، به حالت عادی باز خواهد گشت.
وسایلی که میدان مغناطیسی آن باعث اختلال در نحوه کار کردن صحیح ساعت می شود عبارتند از:
تمامی وسایل برقی، هدفون، بلندگوهای قوی، یا آهن رباها و…