دسته‌بندی نشده

راهنما درمورد ساعت‌های کرنوگراف

در این راهنما درمورد ساعت‌های کرنوگراف، تاریخچه‌ی پربار این ساعت‌ها، نحوه استفاده و دلایلی که جذب این گونه ساعت ها می شویم، پرداخته ایم.

ساعت‌های کرنوگراف

ساعت‌های کرنوگراف همچنان یکی از محبوب‌ترین ساعت ها هستند. اما در عین حال به ندرت از این ویژگی استفاده می‌شود .و اکثرأ درک درستی از آن ندارند.

در حالی که بسیاری از مردان جوان زیر 40 سال به دنبال ساعت‌های کرنوگراف هستند، اما مطالعات نشان می‌دهند که اکثر مصرف‌کنندگان این نوع ساعت‌ها یا کاراییِ کرنوگرافِ این ساعت‌ها را درک نمی‌کنند. یا نمی‌دانند که چطور باید از آن استفاده کنند . و یا هرگز آن را استفاده‌ نمی کنند.

کرنوگراف‌ها هم مانند سایر ویژگی‌هایی که بر روی ساعت‌ها اضافه می‌شوند. قیمت ساعت را به میزان قابل توجهی بالا می‌برند. اما کرنوگراف‌ها برخلاف ویژگی‌های دیگر، یکی از قابل استفاده‌ترین ویژگی‌هایی هستند که امروزه بر روی ساعت مچی‌ها یافت می‌شود.

نباید کرنوگراف را با کرنومتر اشتباه بگیرید.

برای درک بهتر میتوانید مقاله تفاوت کرنومتر و کرنوگراف چیست ؟ را مطالعه کنید .

استاندارد‌های ساخت ساعت کرنوگراف

وجود برچسب “ساخت سوییس” بر روی یک ساعت کرنوگراف، نشان‌دهنده‌ی این است که این ساعت گواهینامه‌ی COSC را دریافت کرده. برای تطابق با استاندارد‌های بسیار خاص و دقیقِ این گواهینامه، آزموده و تأیید شده است. کرنوگراف لغتی غیرتخصصی و فانتزی است. به معنی زمان سنج است. سه دکمه‌ای که بر روی ساعت قرار دارند. وظیفه‌شان شروع، توقف و تنظیم مجدد کرنوگراف است و با خود‌ ساعت هیچ تداخلی ندارند.

برخی از ساعت‌ها در هر مرتبه فقط تا 30 دقیقه زمان را ضبط می‌کنند، در حالی که برخی دیگر تا 12 ساعت هم قابلیت ثبت زمان را دارند. زمان ضبط شده در صفحات مدرج کوچکی که بر روی صفحه‌ی ساعت قرار دارند نشان داده می‌شود. هنگامی که دکمه‌ی راه‌اندازی کرنوگراف را فشار دهید، این صفحات مدرج ثانیه‌ها، دقیقه‌ها و ساعت‌های سپری شده را نشان می‌دهند.

ما در مجموعه‌ی مقالاتمان، این راهنما را ایجاد کرده‌ایم تا کرنوگراف را بهتر درک کنید. و با برخی از رویداد‌های حساس تاریخی و قابلیت‌های آن آشنا شوید.

تاریخچه‌ی کرنوگراف

 

واژه‌ی کرنوگراف به صورت تحت‌اللفظی به معنی “نویسنده زمان” است. این واژه از دو کلمه‌ی یونانی “کرنو” به معنی زمان و “گراف” به معنی نوشتن تشکیل شده است. بسیاری از مردم نمی‌دانند که چرا در نام‌گذاریِ کرنوگراف از واژه‌ی “نوشتن” استفاده شده.

علت این نام‌گذاری این است که نخستین نسخه‌های کرنوگراف با استفاده از قلم کوچکی که به نمایه‌ی ساعت وصل بود، بر روی صفحه‌ی مدرج ساعت علامت می‌گذاشتند. در نتیجه طول علامتی که با این قلم کشیده می‌شد نشان‌دهنده‌ی زمان سپری شده بود. در سال 1815 لوئیس موینت چیزی را اختراع کرد که پس از تکمیلش در سال 1816 به عنوان اولین کرنوگراف شناخته شد.

ساعت ساز پادشاه

با تجهیزات نجومی اختراع کرده بود. اما با این وجود، مردی به نام نیکولاس متیو رووسیک اولین کرنوگرافی که به بازار عرضه شد را ایجاد کرد. او ساعت‌ساز فرانسوی‌ای بود که به خاطر عدم وفاداری‌اش به ناپلئون، مورد احترام پادشاه قرار گرفت. در 31 ژانویه‌ی 1817، لوئی هجدهم حکم سلطنتی‌ای را به امضاء خود در آورد. که اظهار می‌داشت:

“در سی و یکمین روز از ژانویه‌ی 1817، پادشاه پاریس از زندگی پسندیده و رفتار اخلاقیِ آقای نیکولاس متئو ریووسک و همچنین از شهرت ممتازی که در حرفه‌ی ساعت‌سازی‌اش به دست آورده، آگاهی کامل کسب کرده و می‌خواهد با هدف احترام گذاشتن به او، نشان مرحمت و حفاظتش را به وی اعطا کند.

به همین منظور اعلیحضرت عنوان “ساعت‌ساز پادشاه” را به وی اعطا کرده است. باشد که او از تمام افتخارات، امتیازات و سایر مزایای مربوط به آن عنوان بهره‌مند شود. اعلیحضرت میل دارند که او در کلیه‌ی اجتماعات و اسناد عمومی با این عنوان شناخته شود…”

پس از آن او در سراسر فرانسه با عنوان “ساعت‌ساز پادشاه” شناخته شد. از ریووسک خواسته شد که این کرنوگراف را توسعه دهد. تا پادشاه بتواند در سرگرمی مورد علاقه‌اش یعنی مسابقات اسب‌سواری، زمان را ضبط کند. نتیجه‌ی این کار، جهان ورزش را برای همیشه تغییر داد. و از جنبه‌های مختلفی در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفت.

در حال حاضر به لطف کرنوگراف، زمان تمام مسابقات ضبط می‌شود و این رکوردها پیوسته به چالش کشیده می‌شوند و شکسته می‌شوند.

در اوایل سال 1844 مردی به نام آدولف نیکول نسخه‌ی پیشرفته‌تری از کرنوگراف همیشه متحرک ریووسک ایجاد کرد که در آن از یک دکمه‌ی تنظیم مجدد (دکمه‌ی ریست) استفاده کرده بود. تا بتوان با آن اندازه‌گیری‌های پی در پی‌‌ای انجام داد.

اضافه شدن تاچی‌متر

 

کرنوگراف در اوایل قرن بیستم دنیای ساعت را به شدت تحت تأثیر خود قرار داد. تولید کنندگان شروع به عرضه‌ی ساعت هایی کردند که بر رویشان زه ثابتی (زه ساعت همان قابی است که شیشه‌ی ساعت را در جایش نگه می‌دارد) تعبیه شده بود. و می‌شد از آن‌ها‌ به عنوان تاچی‌متر استفاده کرد.

تاچی‌متر چیست ؟

تاچی‌متر مقیاسی‌ است که به وسیله ی آن می‌توانید با استفاده از زمان حرکتتان سرعتتان را محاسبه کنید و یا می‌توانید به وسیله‌ی سرعتتان مسافتی که طی کرده‌اید را محاسبه کنید. البته اولین تاچی‌متری که با زه چرخشی کار می‌کرد در سال 1958 توسط تگ هویر معرفی شد.

بعد از اینکه برادران رایت موفق شدند حمل و نقل هوایی را به جهان معرفی کنند، تقاضای ساعت‌های کرنوگراف به میزان قابل توجهی افزایش یافت. همانطور که ساعت‌های کرنوگراف برای حمل و نقل هوایی پر فایده هستند، بنابراین صنایع دیگری که به زمان‌بندی دقیق یا مکرر نیاز دارند هم می‌توانند از مزایای این ساعت‌ها بهره‌مند شوند.

دیگر کرنوگراف صرفأ در مسابقات اسب سواری یا حمل و نقل هوایی استفاده نمی‌شود. بلکه در مسابقات اتومبیل‌رانی، ورزش‌های المپیک و البته در حمل و نقل‌های دریایی و زیردریایی نیز کاربرد دارد. با توجه به خواسته‌های مختلفی که از ساعت‌های کرنوگراف شکل گرفته بود، شرکت‌های ساعت‌سازی کرنوگراف‌های متنوعی ایجاد کردند تا این خواسته‌ها را برآورده کنند.

مثلأ کرنوگراف flyback می‌تواند عقربه‌ی ثانیه‌شمار را به سرعت ریست کند. یا کرنوگراف Rattrapante (کلمه‌ای فرانسوی به معنای تفکیک ثانیه) که به وسیله‌ی آن می‌توان چندین عقربه‌ی ثانیه شمار را به طور جداگانه متوقف کرد یا به حرکت درآورد. یا مدل‌های دقیقه‌ای و ساعتی که در طرح‌های مختلفی تولید شده‌اند، یا مدل‌های ضد آبی که برای غواصی و ورزش‌های آبی طراحی شده‌اند.

نحوه‌ی استفاده از ساعت‌های کرنوگراف

 

در حقیقت این ساعت‌ها هیچ معما و مسئله‌ی پیچیده‌ای ندارند. برای ثبت زمان در هر زمینه‌ای می‌توانید از کرنوگراف استفاده کنید. برای ثبت مدت زمان دم کردن قهوه گرفته تا مدت زمانی که طول می‌کشد تا به محل کارتان برسید. یا مدت زمان یک مکالمه‌ی تلفنی و یا زمانی که دوی 100 یاردی انجام می‌دهید. می‌توانید از کرنوگراف استفاده کنید.

با فشردن دکمه‌ای که در موقعیت ساعت 2 بر روی بدنه‌ی ساعت قرار گرفته، کرنوگراف را به کار بیاندازید.(یعنی روبروی عدد 2 قرار دارد). با فشردن دوباره‌ی همان دکمه، کرنوگراف را متوقف کنید. با فشردن دکمه‌ای که در موقعیت ساعت 4 قرار گرفته، کرنوگراف را ریست کنید.

معمولأ ساعت‌های کرنوگراف بر روی صفحه‌ی اصلی‌شان سه صفحه‌ی مدرج کوچک دارند. که زمان سپری شده را به وسیله‌ی این‌ صفحه‌های کوچک نشان می‌دهند.  یک صفحه‌ی مدرج برای ثبت ثانیه است (که به آن ثانیه‌شمار فرعی هم می‌گویند).

یک صفحه برای ثبت دقیقه و یک صفحه برای ثبت ساعت‌های سپری شده است. موقعیت این صفحات مدرج کوچک، به سازنده‌ی ساعت بستگی دارد. در ساعت‌های ما، صفحه‌ی ثانیه‌شمار در موقعیت ساعت 9، صفحه‌ی دقیقه‌شمار در موقعیت ساعت 12 و صفحه‌ی ساعت‌شمار در موقعیت ساعت 6 قرار گرفته‌اند.

تاچی‌متر

 

بیشتر کرنوگراف‌ها بر روی قابی که شیشه‌ ساعت را نگه‌ می‌دارد، یک تاچی‌متر دارند. یک تاچی‌متر می‌تواند با توجه به مدت زمان سفرتان، سرعتتان را محاسبه کند و یا می‌تواند بر اساس سرعت، مسافت طی شده را محاسبه کند.

نحوه‌ی استفاده از تاچی‌متر برای اندازه‌گیری سرعت

 

فرمول اندازه‌گیری سرعت به این صورت است : T = 3600/t

در این فرمول T نشان‌دهنده‌ی اعداد روی تاچی‌متر است. t زمانی است که کرنوگراف از شروع حرکت آن را ثبت کرده است. زمان ثبت شده توسط کرنوگراف باید به ثانیه تبدیل شود. و 3600 تعداد ثانیه‌های موجود در یک ساعت است.

به عنوان مثال اگر 30 ثانیه طول بکشد که مسافت 1 مایلی (یا 1 کیلومتری) را طی کنید، عدد متناظر با آن بر روی تاچی‌متر، 120 است. (یعنی عددی که در روبروی ثانیه‌ی 30‌ام بر روی تاچی‌متر قرار دارد، عدد 120 است). یعنی سرعت حرکتتان 120 مایل (یا کیلومتر) بر ساعت است.

حتی با استفاده از تاچی‌متر می‌توانید میزان کاری که در یک ساعت انجام می‌دهید را محاسبه کنید. فرض کنید در حال بسته‌بندیِ هدایا هستید و همه‌ی این هدایا اندازه‌ی یکسانی دارند و 40 ثانیه طول می‌کشد که یک هدیه را بسته‌بندی کنید. 40 ثانیه بر روی صفحه‌ی ساعت، با عدد 90 بر روی تاچی‌متر متناظر است، یعنی از نظر تئوری در یک ساعت 90 هدیه را بسته‌بندی خواهید کرد.

نحوه‌ی استفاده از تاچی‌متر برای اندازه‌گیری مسافت طی شده

 

برای اندازه‌گیری فاصله با استفاده از تاچی‌متر، باید سرعت حرکتتان را بدانید. از ثانیه‌ی 0 شروع به حرکت کنید و هر موقع که عدد تاچی‌متر با سرعتتان برابر شد، توقف کنید. بنابراین اگر سرعتتان 60 مایل بر ساعت باشد، هر زمان که تاچی‌متر به عدد 60 رسید، می‌توانید بفهمید که 1 مایل را طی کرده‌اید.

برای سرعت‌های کمتر از 60 (مثلأ 45 مایل بر ساعت)، سرعتتان را در 2 ضرب کنید و بعد از اینکه تاچی‌متر به سرعت ضرب شده رسید، آن را بر 2 تقسیم کنید تا مسافت طی شده را بدست بیاورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *