دسته‌بندی نشده

نحوه تنظیم ساعت های GMT

تنظیم ساعت های GMT

GMT به چه معنی است؟

نحوه تنظیم ساعت های GMT | GMT مخفف Greenwich Mean Time است یعنی “زمان به وقت گرینویچ”.

برای قرن‌ها و با گسترش جهان، دولت‌ها و مجامع علمی در تلاش بودند تا به یک زمان جهانی واحد دست پیدا کنند. تا همین اواخر زندگی بشر، مناطق زمانی در اطراف جهان متفاوت بوده‌اند. حتی در داخل یک کشور، بعضا از شهری به شهر دیگر زمان متفاوت بوده است.

با افتتاح رصدخانه پیشرفته سلطنتی در گرینویچ، پارکی در لندن انگلستان، استفاده از این مکان به عنوان مکانی مورد قبول همگان برای نمایش زمان مورد توافق قرار گرفته است. در سال 1884، GMT به عنوان استاندارد زمانی بین‌المللی مورد پذیرش همگان قرار گرفته است. کنفرانس بین‌المللی بر پا شده در آن سال، 24 منطقه زمانی اطراف GMT را معرفی نمود.

GMT مانند بسیاری از آثار باستانی علمی، اگرچه دارای سابقه غربی است اما مورد پذیرش جهانی قرار گرفته است. امروزه با دقت فوق‌العاده بالایی که ساعت‌های اتمی فراهم نموده‌اند، GMT با زمان جهانی هماهنگ (UTC که با نام زمان اتمی نیز شناخته شده است) جایگزین شده است. با این وجود GMT هنوز به عنوان پایه برای UTC مورد استفاده قرار می‌گیرد و بنابراین هنوز هم مقیاس زمانی قابل اعتمادی به حساب می‌آید.

ساعت‌های GMT چه خصوصیاتی دارند؟

 

یکی از ویژگی هایی که یک ساعت GMT را خاص می کند، وجود عقربه چهارم در این ساعت است. معمولا به رنگ متفاوت از بقیه عقربه ها است و شکل آن معمولا بصورت پیکان است. بسیاری از ساعت‌های آنالوگ دارای 3 عقربه هستند: ساعت شمار، دقیقه شمار و ثانیه شمار. عقربه چهارم در ساعت‌های GMT به صورت “مستقل” از دیگر عقربه‌ها می‌چرخد و هر 24 ساعت یک دور کامل می‌چرخد.

علاوه بر عقربه اضافه موجود در این ساعت‌ها، ویژگی مهم دیگر که در یک ساعت GMT وجود دارد، زه قاب دورانی است که به 24 قسمت تقسیم و مدرج شده است. البته در بعضی مدلها این درجه بندی 24 ساعته در داخل صفحه صورت گرفته است. ( زه قاب حلقه‌ای است که در بالاترین قسمت قاب قرار می گیرد و اطراف شیشه ساعت‌ها را احاطه می کند.) تمام ساعت‌ها دارای زه هستند اما زه تمامی آنها قابلیت چرخش ندارد. در مورد ساعت های GMT، زه قاب به گونه‌ای می‌چرخد که می‌توانید آن را بر اساس مناطق زمانی متفاوت تنظیم کنید.

چگونه باید از یک ساعت GMT استفاده کرد ؟

 

1. مرحله اول: ساعت خود را به وقت محلی تنظیم می کنید، بعد از آن زه قاب را می چرخانیم که عدد 0 یا همان 24 (که معمولا با یک مثلث وارونه مشخص می شود) در موقعیت ساعت 12 قرار گیرد. سپس عقربه چهارم را با زمان GMT یا همان ساعت گرینویچ تنظیم می‌کنیم. (عقربه چهارم مستقل از بقیه عقربه هاست و جداگانه با دسته کوک تنظیم می شود.)

2. مرحله دوم: شما باید مشخص کنید که منطقه دومی که می خواهید زمان آن را بدانید چند ساعت با شما اختلاف زمانی دارد. یعنی چند ساعت جلوتر یا عقب تر از زمان شماست.

3. مرحله سوم: اگر زمان منطقه دوم مدنظر شما از زمان محلی که شما در آن قرار دارید جلوتر بود، زِه قاب را به اندازه اختلاف زمانی به سمت چپ یا خلاف ساعتگرد بچرخانید و اگر زمان منطقه دوم عقب تر بود، زِه قاب را به اندازه اختلاف دو منطقه زمانی به سمت راست یا ساعتگرد بچرخانید. در این حالت عقربه چهارم زمان منطقه دوم مد نظر شما را براساس اعداد مدرج روی زِه قاب نشان می دهد.

برای مثال می خواهیم از نیویورک به ژنو سوئیس پرواز کنیم که ژنو شش ساعت از زمان محلی نیویورک جلوتر است. بنابراین چون ژنو ساعت از منطقه زمانی ما جلوتر است، زِه قاب را 6 درجه به سمت چپ می چرخانیم. همانطور که در شکل هم می بینید، نشان داده شده است. در این حالت عقربه چهارم ما براساس اعداد دور قاب ساعت 16 را نشان می دهد. یعنی زمان در ژنو 16 است.

چه کسی به یک ساعت GMT نیاز دارد؟

 

همانطور که بیان شد، کسانی که مرتب در حال مسافرت هستند، به یک ساعت GMT بسیار نیاز دارند. خلبانان، خدمه پرواز و تاجرانی که مرتب از کشوری به کشور دیگر می‌روند نیز از مشتریان این ساعت‌ها هستند.

به طور مشابه، افرادی که کثیرالسفر نیستند ولی به واسطه شغل خود با افرادی در سراسر جهان در ارتباط هستند نیز نیازمند این ساعت‌ها هستند. در غیر این صورت ممکن است با مشتری خود در هنگ‌کنگ، به عنوان مثال، تماس بگیرند در حالی که زمان در هنگ‌کنگ از نیمه‌شب گذشته باشد.

امروزه چون اکثر مردم از تلفن‌های همراه استفاده می‌کنند، دیگر مثل گذشته ساعت‌هایGMT مورد نیاز ضروری افراد نیستند. البته این مورد برای ساعت‌های مچی به صورت کلی صادق است. البته باید اعتراف کنیم که بسیاری از مردم همچنان به ساعت‌های مچی عشق می‌ورزند. جذابیت ساعت‌های GMT در کل به قابلیت‌های وسیع آنها و طراحی و استایل منحصر به فرد آنها مربوط می‌شود.

در ادامه میتوانید از مقاله نحوه عملکرد Tachymeter (تاچیمتر) در ساعت های مچی دیدن کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *