دسته‌بندی نشده

نحوه عملکرد Tachymeter (تاچیمتر) در ساعت های مچی

نحوه عملکرد Tachymeter (تاچیمتر) در ساعت های مچی

Tachymeter چیست؟ 

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که از خودتان بپرسید Tachymeter چیست؟. در واقع تاچیمتر مقیاسی است که در دور قاب بعضی از ساعت های آنالوگ که دارای کورنوگراف هستند، حک شده است. معمولا از عدد 500 تا 60 مدرج شده است. (البته در مدل های مختلف ممکن است که شروع مقیاس تاچیمتر از 600 یا 400 واحد سرعت باشد).

در کل می‌توان گفت از تاچی‌متر برای محاسبه “سرعت” بر اساس زمان سفر یا اندازه گیری “مسافت” بر اساس سرعت استفاده می‌شود.

1. نحوه اندازه گیری سرعت به وسیله Tachymeter :

مرحله اول: شروع مقیاس تاچیمتر را در دور قاب ساعت (بعضی مدلها در قسمت بیرونی صفحه مدرج شده است) پیدا کنید. اغلب مقیاس تاچیمتر در موقعیت بین ساعت 1و2 شروع می شود که معمولا با سرعت 500 واحد است.

مرحله دوم: قبل از اندازه گیری سرعت یک شی با تاچیمتر ، باید تصمیم بگیرید از چه واحد اندازه گیری استفاده می کنید. مایل یا کیلومتر. ما در این مقاله کیلومتر را انتخاب می کنیم. پس از این، شما باید مطمئن شوید که می توانید 1 کیلومتر از این فاصله را به طور دقیق تعیین کنید.

به عنوان مثال، اگر سرعت اتومبیل را در طول 1 کیلومتر اندازه می گیرید ، 2 نقطه مرجع یا نشانگر را برای شروع و پایان این فاصله حتماً در نظر بگیرید. اگر در حال رانندگی در بزرگراه هستید و سرعت وسیله نقلیه خود را اندازه گیری می کنید ، بسیاری از بزرگراه ها در سراسر جهان در هر کیلومتر دارای نشانگر کیلومتر هستند، از این علائم به عنوان نشانگر خود استفاده کنید.

مرحله سوم: به محض عبور وسیله نقلیه از اولین نشانگر ، دکمه شروع کرنوگراف را فشار دهید. به محض خروج از دومین نشانگر دکمه توقف کورنوگراف را فشار دهید.

نکته : همیشه به یاد داشته باشید که قبل از استفاده از کورنوگراف، آن را ریست کرده باشید. این کار معمولاً با زدن دکمه ریست که در موقعیت ساعت 4 قرار دارد، انجام می شود.

مرحله چهارم: پس از متوقف کردن کورنوگراف، عقربه ثانیه شمار کورنوگراف هر عدد تاچیمتر را نشان دهد، آن عدد تقریبا سرعت شما است. به عنوان مثال، اگر عقربه ثانیه شمار کورنوگراف ، عدد 80 را روی تاچی متر نشان می دهد. این بدان معناست که وسیله نقلیه با سرعت 80 کیلومتر در ساعت حرکت می کرد.

نکته : تاچیمتر حداقل 60 کیلومتر برساعت را می تواند اندازه بگیرد. چون درجه بندی تاچیمتر حداقل تا 60 هست.

2. نحوه اندازه گیری مسافت به وسیله Tachymeter :

مرحله اول: شروع مقیاس تاچیمتر را در دور قاب ساعت (بعضی مدلها در قسمت بیرونی صفحه مدرج شده است) پیدا کنید. اغلب مقیاس تاچیمتر در موقعیت بین ساعت 1و2 شروع می شود که معمولا نشانگر سرعت 500 است.

مرحله دوم: برای اندازه گیری مسافت، به دو نشانگر احتیاج ندارید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک سرعت ثابت را طی کنید. مثلا 90 کیلومتر برساعت. سپس دکمه شروع کرونوگراف را فشار دهید. تنها کاری که باید انجام دهید اینست که منتظر بمانید تا عقربه ثانیه شمار کورنوگراف به عدد تاچیمتر برابر با سرعت شما یعنی 90 برسد. هنگامی که عقربه ثانیه شمار کورنوگراف به مقداری برابر با سرعت شما بروی تاچیمتر رسید ، 1 کیلومتر مسافت را طی کرده اید.

نکته1: همیشه به یاد داشته باشید که قبل از استفاده از کورنوگراف، آن را ریست کرده باشید. این کار معمولاً با زدن دکمه ریست که در موقعیت ساعت 4 قرار دارد، انجام می شود.

نکته2: بخاطر محدودیت درجه بندی تاچیمتر، برای اندازه گیری مسافت نباید با سرعت کمتر از 60 کیلومتر برساعت حرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *